Публiкацiї

Civil Georgia

Про це йдеться у спільній декларації, яка була прийнята на Саміті Східного партнерства 30 вересня, проте в ньому не уточнюється можлива дата початку переговорів.

Лідери і представники країн членів ЄС, а також лідери п'яти пострадянських республік - Вірменії, Азербайджану, Грузії, Молдови та України (Білорусь не була присутня на саміті), які з 2009 року об'єднані цієї ініціативою, зібралися у Варшаві на дводенному саміті. Такі саміти проводяться раз на два роки і їх метою є визначення пріоритетів майбутньої співпраці.

У заяві грузинським журналістам після завершення саміту у Варшаві президент Грузії Міхеїл Саакашвілі підкреслив, що на саміті два основні питання для Грузії отримали конкретні перспективи. Одна з них, за його словами, полягає в тому, що «багато лідерів ЄС» в заявах на саміті почали визнавати, що Грузія має стати членом ЄС.

«Головне, що змінилося сьогодні, це те, що дуже багато лідерів ЄС говорили, що Грузія має стати членом ЄС. Ніколи, навіть кілька місяців тому голосно про це нічого не можна було сказати. Це дуже, дуже велика зміна ", - заявив Саакашвілі.

У спільній декларації держав членів ЄС і п'яти країн Східного партнерства говориться, що учасники Варшавського саміту «визнають європейські прагнення та європейський вибір деяких партнерів та їх готовність побудувати глибоку і стійку демократію».

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, який на початку місяця вітав Грузію та Молдову з успішним здійсненням реформ, які їм необхідні для входження в ЄС, заявив на проведеній після саміту у Варшаві прес-конференції, що на даному етапі неможливо виправдати надії Грузії, Молдови та України, які «чекали чіткої перспективи членства в ЄС», від Варшавського саміту.

«Я розумію, що сьогодні у нас немає достатньо умов - ні з боку ЄС, і ні з боку цих країн - щоб зуміти забезпечити таку перспективу. Але ми щиро прагнемо, щоб виконання цих умов сталося якомога швидше", - заявив прем'єр-міністр Туск .

Ще одне питання, на якому президент Саакашвілі акцентував увагу в своїй заяві після завершення саміту, стосується того, що Грузія є лідером серед інших країн членів Східного партнерства.

«Абсолютно всі, і не тільки в залі, а й у європейській, американській пресі сьогодні, наприклад, писали (і це для мене дуже важливо), що серед всіх країн Партнерства Грузія та Молдова були названі серед тих, хто досяг найбільших успіхів з точки зору європейської інтеграції, але Грузія скрізь фігурує на першому місці », - заявив Саакашвілі і додав, що це результат тих реформ, які були здійснені Грузією, незважаючи на всі ті виклики, які стоять перед країною.

У спільній декларації Варшавського саміту йдеться, що «був досягнутий хороший прогрес на переговорах щодо Угоду про асоціацію з республікою Молдова та значний прогрес був досягнутий у відносинах з республікою Вірменія, Азербайджанською Республікою та Грузією».

«Що стосується частини угоди про асоціацію, в якій йдеться про глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі з Грузією та Молдовою, передбачено, що такі переговори почнуться до кінця року в тому випадку, якщо буде досягнутий достатній прогрес у виконанні низки рекомендацій», - йдеться в декларації.

У заяві для журналістів президент Саакашвілі підкреслив, що членство в ЄС має життєве значення для Грузії.

«Членство Євросоюзу, зближення з ЄС є вирішальними для нашого розвитку, для нашої безпеки тому, що ми не можемо залишатися наодинці, адже ми знаходимося в дуже складному регіоні перед дуже складними викликами. І це для нас просто питання життя і смерті. Це є екзистенціальним питанням, що ми повинні бути в якомусь об'єднанні. Ми вже не є членами СНД, щоправда СНД нам ніколи нічого й не давало і ми не змогли б залишатися там, але десь ж ми повинні бути, і цим десь для нас, природно є європейський дім», - заявив Саакашвілі.

Спільна декларація Варшавського саміту підкреслює підхід «більше за більше", і заявляє, що «темп реформ визначає інтенсивність співпраці, і ті партнери, які активніше будуть брати участь у здійсненні реформ, отримають більше користі від відносин з ЄС, у тому числі більш тісні політичні відносини, більш глибоку поступову економічну інтеграцію на внутрішні ринки ЄС і збільшену підтримку з боку ЄС».

Відео
Новини