Публiкацiї

The Daily Beast

Грузинський президент Міхеїл Саакашвілі ставить у заслугу адміністрації Обами те, що вона методами таємної дипломатії змусила Росію покласти край низці вибухів, які вселяли страх у населення цієї колишньої радянської республіки протягом усього минулого року.

«Головна причина, чому вибухи припинилися, це американська дипломатія», - заявив Саакашвілі в ексклюзивному інтерв'ю Daily Beast.

Грузинські офіційні особи звинувачували російську військову розвідку в тому, що саме вона допомагала здійснювати ці вибухи в рамках тривалої ворожнечі між двома країнами, яка в серпні 2008 року переросла у відкриту війну. За словами Саакашвілі, дії держсекретаря Хілларі Клінтон виявилися особливо жорсткими і результативними.

«Я знаю з перших рук, що Хілларі Клінтон кілька разів ставила це питання перед [російським міністром закордонних справ Сергієм] Лавровим, - сказав він. - І це робилося не просто як порожня формальність, вона в цьому питанні діяла дуже наполегливо і жорстко. На публічному рівні це було набагато менш помітно, але з дипломатичних джерел нам відомо, що адміністрація діяла досить жорстко. І ви знаєте, що результат очевидний. З тих пір, як вони почали робити це ... вибухи поки припинилися».

Високопоставлений представник адміністрації Обами, який побажав залишитися неназваним із міркувань дипломатичної доцільності, підтвердив, що такі дії США мали місце. «Адміністрація Обами швидко провела розслідування за фактами вибухів і обговорила дані інциденти з нашими російськими партнерами з уряду на найвищому рівні», - заявив він.

Це питання особливо делікатне, тому що 22 вересня 2010 одна бомба вибухнула біля зовнішньої стіни американського посольства в Тбілісі, а другий, не здетонований вибуховий пристрій було знайдено там же на парковці. Згідно двом розвідувальним оцінками (одна була проведена в січні, а друга у липні), вибухами біля посольства керував майор російської військової розвідки Євген Борисов.

За оцінками грузинських властей, торік прогриміло сім вибухів, а ще п'ять спроб було зірвано. Тбілісі називає це російськими зусиллями по дестабілізації країни.

Посольство Росії у Вашингтоні і компанія зі зв'язків з громадськістю, яка представляє інтереси російського МЗС від коментарів відмовилися. Раніше Міністерство закордонних справ і посольство у Вашингтоні заперечували причетність Росії до вибухів біля посольства США та інших атак в Грузії.

Саакашвілі заявив Daily Beast, що на його погляд, вибухи, включаючи той, що прогримів поблизу американського посольства, були здійснені за наказом найвищого керівництва в російському уряді. «Я давно знаю Володимира Путіна», - сказав він про чинного прем'єр-міністра і колишнього президента Росії. «Він отримує задоволення, він просто божеволіє від захвату, коли планує окремі деталі конкретних операцій. Його набагато більше ваблять до себе ці деталі, ніж загальні загрози. Я не можу собі уявити, щоб хтось торкнувся настільки болючої для Росії, і особливо для Путіна теми як Грузія, і при цьому Путін не знав би про це чи не розпоряджався цим».

Відповідаючи на питання про те, навіщо росіянам підривати американське посольство, Саакашвілі заявив: «Я думаю, це був чіткий сигнал. Сигнал такий: це наша територія, тому, якщо будете лізти, отримаєте. Тримайтеся подалі, ми будемо робити тут все, що захочемо ».

У суботу, після цього інтерв'ю Саакаішвілі, Путін оголосив, що балотуватиметься в президенти на виборах наступного року.

За словами високопоставлених грузинських представників, Сполучені Штати посилили тиск на Москву з приводу вибухів після того, як Washington Times опублікувала в липні і серпні серію статей про інциденти поблизу посольства.

Грузинський президент радо похвалив президента Обаму, проте заявив, що адміністрація США відмовилася продати Грузії зенітну і протитанкову зброю, поставок якої Тбілісі добивається з 2009 року. За словами Саакашвілі, він сказав високопоставленим американським сенаторам, щоб ті не довіряли росіянам та їх намірам. «Вони думають, що холодна війна не закінчилася, і що їм треба взяти за неї реванш», - заявив він.

Адміністрація Обами зазнає критики з боку багатьох республіканців за те, що проводить політику перезавантаження з Росією після її війни з Грузією в 2008 році. Російські війська досі окупують грузинські провінції Південну Осетію і Абхазію, які проголосили незалежність. Уряд Швейцарії виступає в ролі посередника на переговорах між Грузією і Росією щодо врегулювання даного конфлікту.

Адміністрація Обами заявила, що друга фаза перезавантаження з Росією допоможе Москві вступити до Світової організації торгівлі. Для вступу Росії до СОТ необхідна одноголосна підтримка всіх держав-членів, у зв'язку з чим Грузія, яка є членом даної організації, може скористатися правом вето на входження Росії до її складу.

Грузинські офіційні особи заявляють, що заблокують вступ Росії в СОТ, якщо Москва не дозволить грузинським митникам контролювати кордони Абхазії і Південної Осетії з Росією. Москва на цю вимогу відповідає відмовою.

У своєму інтерв'ю Саакашвілі трохи відійшов від колишньої позиції Грузії і сказав, що просить про «мінімальну технічну концепцію», що дозволить будь-якій «міжнародній громадській організації" здійснювати моніторинг на кордоні. «Якщо ми не зуміємо про це домовитися, ми будемо виглядати несолідно в очах населення», - заявив він.

Офіційний представник Ради національної безпеки Томас Віетор сказав, що Сполучені Штати виступають за продовження переговорів між Росією і Грузією. «Нас вражає та робота, яку здійснив уряд Швейцарії в пошуках справедливого компромісу між Грузією і Росією з цілого комплексу питань. Ми закликаємо обидві сторони дуже серйозно обговорити швейцарські пропозиції », - заявив він.

Саакашвілі також заявив про свою підтримку військових дій в Афганістані, незважаючи на те, що інші європейські країни готуються до виведення своїх військ. Грузія направила до Афганістану 1000 військовослужбовців, і її військові готуються відправити туди додатковий контингент чисельністю 1000 чоловік.

Як зазначив Саакашвілі, він "постійно" пояснює грузинській громадськості про необхідність грузинського вкладу в афганську війну. «У нас в цьому багатий досвід, що стосується геополітичної слабкості західного світу, - сказав він. - Ці терористи представляють безпосередню загрозу. І нам потрібно бути там».

Саакашвілі також сказав, що Грузія отримує користь, борючись пліч о пліч з коаліцією демократичних країн. «Нам це потрібно, якщо ми хочемо мати професійну армію, - заявив президент. - І вона повинна також брати участь в цій місії. Це також дуже важливо для майбутнього ».

Саакашвілі вельми непросто лавірувати у відносинах з США. Він дружить з сенатором-республіканцем від Арізони Джоном Маккейном, якого Обама випередив на виборах в 2008 році.

«Я думаю, Джон Маккейн наш найближчий друг в усьому світі, - вважає Саакашвілі. - Я відчуваю до нього глибоку повагу».

Грузія була б рада розмістити у себе радіолокаційну установку, щоб взяти участь у регіональній системі протиракетної оборони Центральної Азії і Близького Сходу від Ірану, зауважив грузинський лідер. Сенатори Джон Кайл і Марк Кірк (обидва республіканці) закликають Пентагон відмовитися від розміщення цього радара в Туреччині в кінці поточного року і перенести його в Грузію.

Турецькі керівники заявляють, що не будуть ділитися даними з цієї РЛС з Ізраїлем. Саакашвілі має намір діяти інакше. «Ми готові ділитися цією інформацією з будь-якою країною, включаючи Ізраїль», - сказав він.

Відео
Новини