Публiкацiї

В рамках свого останнього запланованого державного візиту перед французькими президентськими виборами наступного року, Саркозі проведе переговори зі своїм грузинським колегою Міхеїлом Саакашвілі і виголосить промову в грузинській столиці Тбілісі на Площі Свободи, де до тисяч грузин звертався президент США Джордж Буш-молодший у 2005 році.

Але піар-хід французького лідера може не справити очікуваного враження. У той час як Саркозі віддають належне в зв'язку з тим, що він сприяв завершенню п'ятиденного збройного конфлікту в серпні 2008 року, він не зміг змусити Росію вивести свої війська з двох сепаратистських грузинських регіонів, як того вимагало початкова угоду про припинення вогню. Росія згодом визнала ці регіони, Абхазію і Південну Осетію, в якості незалежних держав, і зголосилася захищати їх кордони.

«Саркозі хоче нагадати нам, що він - впливовий лідер у Євросоюзі», - говорить Гія Нодія, директор Міжнародної школи кавказьких досліджень в Грузинському державному університеті Іллі. «Грузія ж нагадає світу, що у нас була ця війна, і що ми залишаємося окупованими».

Саркозі поки не говорив, чи буде він висувати свою кандидатуру в президенти в 2012 році. Опитування компанії TNS Sofres-, результати якого були опубліковані 27 вересня, показало, що тільки 24% респондентів заявили, що вони довіряють йому у вирішенні проблем країни, це найнижчий показник з самого початку періоду його президентства.

Образ Франції за кордоном

Французький лідер останнім часом акцентував увагу на своїх дипломатичних досягнення на тлі того, як його популярність слабшає. Минулого місяця він стояв пліч-о-пліч з британським прем'єр-міністром Девідом Кемероном в Лівії, поки європейські війська намагалися вигнати Муаммара Каддафі. П'ять днів по тому він виступав за визнання палестинської держави в ООН в Нью-Йорку. Він приїжджає до Грузії на завершення своєї дводенної поїздки по Південному Кавказу, в рамках якої він також відвідав Вірменію і Азербайджан.

«Французькому народу небайдужий імідж країни за кордоном та діяльність Саркозі, але новини в самій Франції рясніють повідомленнями про корупційні скандали, економіку, що вже тріщить по швах, та поступове зростання популярності Соціалістичної партії», - каже Еммануель Рів'єр, соціолог паризького інституту TNS Sofres- . «Будуть потрібні дуже важливі новини, щоб підняти його рівень популярності, а Кавказу немає в полі зору французьких виборців».

З цього моменту Саркозі обмежить свої поїздки внутрішніми візитами, відвідинами заморських територій Франції та робочими поїздками за кордон, включаючи зустрічі лідерів Євросоюзу, повідомляє його прес-служба.

«Максимум, який ми можемо отримати»

Угода про припинення вогню, яка поклала край війні за Південну Осетію, передбачала, що Росія повинна буде відвести свої сили на їх позиції до конфлікту. Росія розгромила грузинську армію, завдавши збитків в розмірі близько одного мільярда доларів її економіці. Російський контингент в розмірі приблизно десяти тисяч військовослужбовців був розміщений в регіоні під час боїв, за даними державного інформаційного агентства «РИА-Новости».

Згідно подальшої домовленості, досягнутої російським президентом Дмитром Медведєвим і Саркозі, Росія обмежила виведення своїх військ виведенням їх «з грузинської території за межами Південної Осетії і Абхазії», сказав Саркозі 8 вересня 2008. «Це був максимум, якого ми могли домогтися», - сказав він. Країни Європейського Союзу і США неодноразово закликали Росію поважати свої зобов'язання згідно з попередньою угодою про припинення вогню, у той час як Росія наполягає на тому, що вона вже це зробила.

Грузинський уряд посилено сприяв візиту Саркозі і активно його просував, включаючи навіть оголошення по телеканалам, в якому людей закликали прийти послухати виступ французького президента, який до того ж буде транслюватися в прямому ефірі на особистій сторінці Саакашвілі в Facebook, як повідомили в президентській адміністрації. Цей день навіть було оголошено разовим офіційним вихідним днем.

«Важкі часи»

«Президент Саркозі встав на нашу сторону у важкі часи війни 2008 року, і цей візит також підкреслить його сильну підтримку Грузії», - сказала Манана Манігаладзе, представник Саакашвілі. Два лідери обговорять питання грузинських відносин з Євросоюзом і з Росією, сказала вона.

Грузія прагне до членства в Євросоюзі і в Організації Північноатлантичного договору (НАТО).

Заступник міністра закордонних справ Грузії Торніке Горгадзе визнав, що під час візиту Саркозі можуть бути підняті деякі питання щодо виконання умов угоди про припинення вогню.

«Коли люди говорять «Як він взагалі сміє показуватися на очі в Грузії? ", це занадто делікатне питання», - говорить Александр Ронделлі, голова Грузинського фонду стратегічних і міжнародних досліджень. «Коли він сказав, що ми домоглися максимуму, він мав на увазі, що він домігся виведення російських військ з грузинської території, які проникли за рамки тієї території, яку вони вже до того окупували. Він зупинив війну».

Коли ти маєш справу з «грубою силою» Росії, переговори не працюють, каже Ронделлі. «Саркозі безумовно не повинен соромитися того, що сталося. Що він міг зробити? Почати війну?»

Відео
Новини