Публiкацiї

Civil Georgia

Однак представник російської сторони ще раз повторив давню позицію Москви з цього питання і зазначив, що Росія не збирається робити такого кроку.

«Необхідно зазначити, що цей конкретний раунд був порівняно позитивним, так як у нас є відчуття того, що йде у правильному напрямку і що дискусії, які ми проводимо тут, в Женеві, приведуть нас до того етапу, коли і Москва надасть гарантії незастосування сили», - заявив заступник міністра закордонних справ Грузії Серго Капанадзе на прес-конференції після Женевських переговорів.

За його словами, в ході переговорів обговорювалися «конкретні ідеї» і висловлювалися сподівання, що певні пропозиції «наблизять той момент, коли учасники» пообіцяють утримуватися від незастосування. Капанадзе не став розкривати деталей цих «конкретних ідей».

Грузія в кінці 2010 року вже дала односторонню обіцянку про незастосування сили, і зараз, як зазначив Капанадзе, знаходиться «в режимі очікування, щоб і Москва зробила аналогічний крок назустріч».

Головний парламентер Росії на Женевських дискусіях, заступник міністра закордонних справ Григорій Карасін заявив, що «в ході дискусій представники делегації Грузії почали знову вимагати від Росії заяви про односторонню відмову від використання сили».

Як заявив Карасін 29 березня агентству «ІТАР-ТАСС», така вимога неприйнятна для Росії «з принципових міркувань», зокрема, через те, що Росія «не вважає себе стороною в конфлікті».

Замість цього Росія закликає Тбілісі підписати юридично обов'язкові угоди з Цхінвалі і Сухумі про незастосування сили, в яких Москва, разом з США і ЄС, буде виступати в ролі гаранта. Це категорично неприйнятно для Тбілісі.

На Женевських переговорах, які розпочалися після припинення воєнних дій між Росією та Грузією у 2008 році, співголовами виступають представники ЄС, ОБСЄ та ООН. У дискусіях беруть участь представники Грузії, Росії та США, а також представники Сухумі і Цхінвалі.

Незастосування сили, разом з міжнародними механізмами безпеки - які повинні забезпечити незастосування сили, є одним з головних питань переговорів.

«На жаль, у нас знову немає прогресу з міжнародних механізмів безпеки", - заявив Серги Капанадзе після переговорів.

«Наша мета - побачити міжнародні миротворчі та поліцейські сили в цих регіонах (В Абхазії і Південній Осетії), так як вважаємо, що найкращим шляхом забезпечення незастосування сили є міжнародне представництво такого типу, і що сильні миротворчі та поліцейські сили, що володіють мандатом ООН, ОБСЄ та ЄС, будуть найкращою гарантією для безпеки і стабільності», - підкреслив Капанадзе.

Спеціальний представник ЄС в країнах Південного Кавказу Філіп Лефор, який є співголовою Женевських переговорів, заявив, що переговори протікають «повільно і іноді складно». Він також зазначив, що, незважаючи на те, що після кожного раунду результати залишають бажати кращого, ситуація загалом краща, ніж безпосередньо після серпневої війни.

У поширеній після переговорів спільній заяві співголови заявили, що учасники «вітали порівняно стабільне середовище, незважаючи на зростання насильницьких інцидентів» уздовж адміністративного кордону сепаратистської Абхазії.

Серги Капанадзе заявив, що він поставив питання про заплановані Росією широкомасштабні військові навчання «Кавказ - 2012». Росія планує підключити до навчань і військові з'єднання з сепаратистської Абхазії і Південної Осетії. Тбілісі заявив, що володіє інформацією, що до навчань Росія хоче підключити і свої з'єднання, розташовані в сепаратистських регіонах, і сили, розквартировані на російській військовій базі в Гюмрі, Вірменія.

Серги Капанадзе також заявив, що в ході 19-го раунду грузинська сторони отримала від російських переговірників «обнадійливі роз'яснення» про заплановані військові навчання. За його словами, заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін повідомив грузинській стороні, що Росія не збирається підключати до навчань розташовані за межами РФ збройні сили.

«Це обнадіює", - заявив Капанадзе, - «Якщо Міністерство оборони Росії підтвердить цю заяву пана Карасіна, і якщо факти на місці будуть відповідати цій заяві, тоді ми скажемо, що це позитивний розвиток».

Черговий двадцятий раунд Женевських переговорів призначений на 7-8 червня 2012 року.

Відео
Новини